polecam

W tej zakładce prezentować będę:
książki, płyty, koncerty, filmy, wydarzenia, ciekawe strony www, które:
przeczytałem, przesłuchałem, zobaczyłem, uczestniczyłem i trafiłem w necie.

20 sierpnia (czwartek)
BÓL I BLASK
scenariusz i reżyseria: Pedro Almodóvar
Film dostał nagrodę Złota Palma, 14 innych nagród i 36 nominacji

plakat filmowy – Asier Etxeandia / Pedro Almodóvara / Antonio Bandera

„Ból i blask” rzeczywiście przypomina wizytę w domu hiszpańskiego mistrza, po którym oprowadza nas grający perfekcyjnie Antonio Banderas. Estetyczne, melancholijne, ale i podszyte subtelnym humorem kino, którym czołowy europejski reżyser udowadnia, że starzeje się z wielką klasą. Prawie 70-letni reżyser w postaci filmowego Salvadora z „Bólu i blasku” zamknął cząstkę własnej duszy i poddał się artystycznej refleksji. Nie jest już tak buńczuczny, przenikliwy, krzykliwy. Wciąż jednak potrafi oczarować wizualną perfekcją i nasączyć obraz paletą różnobarwnych emocji. Jak to u Almodovara obraz przenika przepiękna barwa kolorów, dobra muzyka. Ja oglądnąłem go z wielką przyjemnością 2 razy – dzień po dniu i szczerze polecam.

16 sierpnia (niedziela)
SBB &SEBASTIAN RIEDEL
Wydawca: Riedel Art.
Nakład: limitowany 500 egz. na kolorowym winylu
Projekt okładki i label LP oraz label na CD: Grzegorz Mieczkowski / studio c2

Płyta zawiera niepublikowany do tej pory zapis obszernego fragmentu grupy SBB z gościnnym udziałem Sebastiana Riedla na scenie Riedel Music Club w Tychach w marcu 2018 roku. Był to wieczór uroczystego otwarcia klubu, któremu patronuje Ryszard Riedel, ojciec Sebastiana. Muzyczne ścieżki muzyków SBB i Sebastiana Riedla od wielu lat przebiegały blisko siebie w postaci gościnnych występów w rozmaitych projektach oraz udziału Józefa Skrzeka na płycie macierzystej formacji Sebastiana Riedla – Cree. Nigdy jednak do tej pory ich wspólne działanie nie było tak dobrze udokumentowane, jak podczas niniejszego koncertu na zawsze gościnnej dla SBB scenie Riedel Music Club. Prezentowany materiał jest wiernym zapisem tego wydarzenia, niepoddanym studyjnym zabiegom służącym poprawie dźwięku. Energia towarzysząca wydarzeniu była tak mocna, że powstało nagranie w stu procentach autentyczne, którego zmieniać ani poprawiać nie należało. Brzmi doskonale! To dowód na to, że muzyka łączy dusze jej wykonawców, spaja muzyczne pokolenia i w ten sposób najlepiej komunikuje się z odbiorcą. Zarówno tym, który uczestniczy w koncercie na żywo, jak i z tym, który doświadcza „magii wydarzenia” poprzez odtworzenie płyty.

Wydanie kolekcjonerskie i ściśle limitowane (jedynie 500 numerowanych egzemplarzy). Zawiera: płytę winylową barwioną – tłoczoną na 180 gramowym winylu, płytę audio CD, reprodukcję odręcznej setlisty i biletu z koncertu inaugurującego działalność Riedel Music Club w Tychach.
Cena: 119,99 zł
http://rysiekriedel.pl/

28 (kwietnia) czwartek
ISTOTY ULOTNE Opowieści psychoterapeutyczne
Irvin D. Yalom
Wydawnictwo: Czarna Owca

Prowadzący mnie psycholog (Paweł – wyjątkowo pozytywna postać w procesie mojego leczenia) polecił mi na obecny mój stan, tę książkę jako lekturę.

A to mój jeden z ulubionych cytatów, na które można natrafić w książce:
ŻYCIE BEZ REFLEKSJI NIE ZASŁUGUJE NA TO, BY JE PRZEŻYĆ / Sokrates

Składa się ona z 10 poruszających opowieści o ludzkich losach i sile psychoterapii. Wybitny psychiatra Irvin D. Yalom odkrywa przed czytelnikiem pilnie skrywane tajemnice, lęki i humor, które są nieodłączną częścią nie tylko pracy terapeutycznej, ale także samego życia. U kresu długiej i błyskotliwej kariery, przywołuje zawodowe doświadczenia, zarówno ostatnie, jak i dawno minione, by zmierzyć się z dwoma największymi wyzwaniami, którym musi stawić czoło każdy człowiek: jak w wartościowy sposób przeżyć życie i jak radzić sobie z perspektywą jego nieuchronnego końca.
Rozważając dylematy swoich pacjentów, Yalom nie tylko daje nam wgląd w ich osobiste pragnienia i motywacje, lecz także opowiada o wysiłkach, jakie musi podejmować, by pogodzić własne życie emocjonalne z wymaganiami, jakie stawia przed nim zawód terapeuty. Dzięki pokorze i empatii lekarza oraz mistrzowskiej narracji doświadczonego literata pokazuje, że proces psychoterapii może należeć do najbardziej poruszających wydarzeń w życiu człowieka.
Każdy człowiek to inna historia, przeżycia, punkt widzenia. Gdzie czasami przeszłość odgrywa większą rolę niż teraźniejszość czy przyszłość. Polecam.

25 kwietnia (sobota)
Są takie filmy, które wbijają w fotel.

Dla mnie bez wątpienia takim filmem jest OSIEROCONY BROOKLYN (org. MOTHERLESS BROOKLYN). Scenariusz, reżyseria i rola główna (bez dwóch zdań perfekcyjnie, naturalnie zagrana) to EDWARD NORTON. Akcja rozgrywa się w latach 50. XX wieku w Nowym Jorku, opowiada historię Lionela Essroga (Norton) — samotnego prywatnego detektywa cierpiącego na zespół Tourette’a (https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-i-zaburzenia-psychiczne,zespol-tourette-a—przyczyny–objawy–terapia,artykul,1587436.html). Postanawia on rozwikłać zagadkę morderstwa swojego mentora i jedynego przyjaciela Franka Minny (Willis). Dysponując jedynie kilkoma wskazówkami i własnym obsesyjnym umysłem, Lionel odkrywa pilnie strzeżone sekrety. Trafia z przesiąkniętych ginem klubów jazzowych w Harlemie, do surowych slumsów Brooklynu i wreszcie na pełne przepychu salony najbardziej wpływowych graczy w Nowym Jorku. Stawia czoła zbirom, korupcji i najgroźniejszemu człowiekowi w mieście (Baldwin). Wszystko po to, by uczcić pamięć przyjaciela i ocalić kobietę, która może okazać się dla niego jedynym ratunkiem. Wisienką na torcie jest ścieżka dźwiękowa. Miks talentów Thoma Yorke’a z grupy Radiohead oraz giganta jazzu – Wyntona Marsalisa, sprawia, że od tej muzyki trudno się uwolnić. Ja na swój egz. winylowy już czekam.
Drugi film DOGMAN. Smutna historia nakręcona w smutnej dzielnicy miasta. Obskurne budynki, place zabawa, wieczne kałuże. Ale wydarzenia, ich sposób przedstawienia, ruch kamerą czyni to miejsce wyjątkowe. Mieszkańcy włoskiego miasteczka wiedzą, że Marcello, miejscowy psi fryzjer, nie skrzywdziłby nawet muchy. Niepozorny, ale lubiany przez wszystkich, dzieli swój czas między pracę, wychowywanie córki i okazjonalny handel kokainą. Z powodzeniem unika kłopotów, przynajmniej dopóki nie pojawia się Simone – trzęsący całą okolicą, wiecznie naćpany osiłek. Kiedy po raz kolejny bezwzględnie wykorzysta naiwność Marcella, psi fryzjer będzie musiał się odgryźć.

ŻYCIE ZERO WASTE
Katarzyna Wągrowska
Wydawca: ZNAK

Polecam poradnik dla wszystkich chętnych, którzy nie chcą produkować już dodatkowych śmieci. To przede wszystkim zakupy świeżych produktów na targowiskach i w małych sklepikach z własną bawełnianą lub lnianą torbę oraz pojemnikami na ser czy wędliny.
W książce znajdziemy również wskazówki jak:
– Jak pozbyć się plastiku z domu?
– Jak zrobić bezśmieciowe zakupy?
– Jakich składników kosmetycznych unikać?
– Jak zrobić domowy jogurt, makaron czy mydło?
Zdaję sobie sprawę, że wieloletnie nawyki mogą być przeszkodą – ale warto zadbać o ŚRODOWISKO!

Podczas mojego ostatniego pobytu w szpitalu (29.03-06.04.2020) miałem przyjemność zobaczyć 3 filmy, Skłamałbym gdybym powiedział, że trafiłem na nie przypadkiem – bo przypadek nie istniej przecież. Szukając kluczem ulubionych aktorów trafiłem na nowości o wyjątkowym, wspólnym przesłaniu – wrażliwości na drugiego człowieka.
Tom Hanks i Sean Penn po raz kolejny udowadniają swoje perfekcyjne aktorstwo. Koniecznie trzeba zobaczyć!

TYLKO SPRAWIEDLIWOŚĆ
To przejmujący i skłaniający do refleksji dramat oparty na faktach. Śledzimy w nim losy młodego prawnika Bryana Stevensona (Jordan) i jego walki o sprawiedliwość, która przejdzie do historii. Jako absolwent Harvardu, Bryan mógł przebierać w lukratywnych ofertach pracy. Zamiast tego udaje się do Alabamy, żeby reprezentować niesłusznie skazanych lub tych, których nie stać na rzetelnego obrońcę. Pomaga mu w tym miejscowa adwokat Eva Ansley (Larson). Jedną z pierwszych, a zarazem najbardziej medialnych spraw Stevensona jest obrona Waltera McMilliana (Foxx). W 1987 został on skazany na śmierć za głośne morderstwo osiemnastolatki. Nie pomogły liczne dowody niewinności ani to, że jedyne obciążające go zeznanie było mocno wątpliwe. Bryan wplątuje się w sieć prawnych i politycznych gierek. Styka się z jawnym, nieskrywanym rasizmem. Niezrażony, broni Waltera i innych skazanych, na przekór wszystkim i wszystkiemu. 
Występują min.: Michael B. Jordan, Jamie Fox, Brie Larson / reżyseria: Destin Daniel Cretton / 2020

CÓŻ ZA PIĘKNY DZIEŃ
Tom Hanks wciela się w postać pana Rogersa, we współczesnej historii o tym, jak uprzejmość triumfuje nad cynizmem. Całość oparta jest na prawdziwej historii przyjaźni Freda Rogersa i dziennikarza Toma Junoda. Kiedy znużony życiem dziennikarz (Matthew Rhys) poznaje Freda Rogersa, powoli porzuca swój sceptycyzm, ucząc się empatii, uprzejmości i przyzwoitości od najbardziej lubianego w Ameryce sąsiada.
Występują min.: Tom Hanks, Matthew Rhys, Chris Cooper, Susan Kelechi Watson /  reżyseria: Marielle Heller / 2020

THE PROFESSOR AND THE MADMAN
Profesor James Murray (Mel Gibson) podejmuje się niezwykle wymagającego zadania polegającego na napisaniu najobszerniejszego słownika języka angielskiego w historii. Niestety według prognoz stworzenie i kompilacja wszystkich znanych definicji słów zajęłyby mu i jego zespołowi ponad 100 lat. Aby skrócić ten czas, profesor decyduje się rozpowszechnić ogłoszenie, w którym prosi zwykłych obywateli o przesyłanie znalezionych przykładów. Wkrótce komisja nadzorująca pod przewodnictwem Murraya odkrywa, że ponad 10 tysięcy słów zostało nadesłanych przez weterana wojny secesyjnej, doktora Williama Chestera Minora (Sean Penn). Lecz gdy profesor pragnie nagrodzić jego wysiłki, na jaw wychodzi szokująca prawda, której nikt się nie spodziewał. 
Występują min.: Sean Penn, Mel Gibson, Eddie Marsan, Natalie Dormer / reżyseria: Farhad Safinia / 2020

3 filmy na 3 wieczory.
ROMAN J. ISRAEL, Esq (2017) – 3 tygodnie z życia prawnika, walczącego o prawa człowieka z nieprawdopodobnie świetną muzyką. Dostępna jest wersja na winylu w kolorze marynarki którą przez chwilę nosi główny bohater. Ja już egz. dla siebie zamówiłem.
CHOĆ GONI NAS CZAS (2007) – Giganci kina: J. Nicholson i M. Freeman. Chciałbym aby mój finisz życia mógł tak wyglądać 🙂
HISTORIA MAŁŻEŃSKA (2019) – S. Johansson i A. Driver w życiowym wirze wydarzeń małżeńsko-zawodowych.
Wszystkie dostępne na platformie Netflix.

THE ROLLING STONES Olé Olé Olé!
Reżyseria: Paul Dugdale https://dugdale.tv/

Film moich muzycznych idoli www.rollingstones.com, dokumentujący trasę z 2016 po Ameryce Południowej. Podróż pełna emocji wypełniona po brzegi rockandrollem. Jej zwieńczeniem był historyczny występ w Hawanie, w którym udział wzięło 1 200 000 osób! Pełny koloru dokument, spotkania Jaggera z fanami, Wooda z kolegą po fachu, wypowiedzi fanów Rollingos i ten czarujący uśmiech Richardsa. KONIECZNIE TRZEBA ZOBACZYĆ!

Film można oglądnąć na: https://www.netflix.com/pl/

RYSIEK RIEDEL WE WSPOMNIENIACH
Marcin Sitko www.marcinsitko.pl
słowo wstępne: Sebastian Riedel
Wydawca: studio c2.

Mój rockowy idol. Niebanalna osobowość, wrażliwość, niezwykły wokalista. Ta niezwykła książka jest – jak określił to trafnie autor – jak podróż w czasie. Zawiera wiele osobistych wspomnień związanych z artystą – spisanych wśród członków rodziny, przyjaciół, znajomych, dziennikarzy i muzyków. Jest wśród nich i moje wspomnienie ze spotkania z Ryśkiem we Wrocławiu w 1984 roku. Książka zawiera wiele niepublikowanych fotografii oraz singiel CD. To książka o niezwykłym CZŁOWIEKU i niezwykłych PRZYJAŹNIACH. Ale też o relacjach rodzinnych, koleżeńskich i zawodowych, a czasami jedynie przelotnych znajomościach. Polecam.

POD KRZAKIEM
CD plus tomik z twórczością Baśki SŁOWA WYBRANE
z okresu 1979-2010
Barbara Łuszczyńska / Jacek Krzaklewski

Wydawca: Studio c2

Moja znajomość z Basią trwa już kilka lat. W ubiegłym roku zgadaliśmy się na temat jej tekstów, które piszę od wielu lat. że warto je wydać. Okazało się, że kilka lat temu postanowiła swoje teksty zaśpiewać do muzyki Jacka Krzaklewskiego. Od słowa do słowa i powstało wydawnictwo, składające się z tomiku twórczości i płyty CD. Poligrafię do płyty ilustrują piękne zdjęcia Julki Krzaklewskiej. Autorzy płyty (9 utworów) określają swój gatunek muzyczny jako zwariowany POP-ROCK. Dla mnie muzyka przywołuje poprzez swój klimat i aranżację lata 80-te, a wokal Baśki o niebanalnych brzmieniu, nadaje burzliwe nastroje utworom i śpiewanym tekstom. Tomik to osobista obserwacja życia – afirmacją piękna i wyrażania prostych wzruszeń. Ilustrują je grafiki Alka Mrożka oraz zdjęcia archiwalne autorki.
Polecam.

GIZMODROME
GIZMODROME

Osobiście bardzo lubię zespoły o takiej konstrukcji. Mam na myśli oczywiście skład. Artyści, (Adrian Belew, Stewart Copeland, Mark King, Vittorio Cosma), którzy już nic nie muszą udowadniać, spotykają się aby nagrać muzykę, która lubią i czują całym sobą. Piękne granie Belew, przywołują utwory z płyt King Crimson, na których oczywiście grał: Elephant Talk, Frame by Frame i Thela Hun Ginjeet . Bębnienie Copelanda jak na płycie Synchronicity. Charakterystyczny klang Kinga, przywołuje płyty Level 42. Duchem tej płyty jest bez dwóch zdań Frank Zappa. Nie jest to łatwa muzyka, ale bardzo ciekawa, niebanalna i dla wytrawnego, osłuchanego słuchacza będzie wielką przyjemnością.
Polecam

MICK HUCKNALL
TRIBUTE TO BOBBY

Wydawca: Universal

Przepiękna, płyta w hołdzie, zapomnianemu niestety bluesowemu piosenkarzowi Bobby’emu Blandowi. Wiele jest tu akustycznego grania, soulu i jazzu, ale przede wszystkim unoszący się w powietrzu duch bluesa i samego Bobby’ego. Hucknall z charakterystyczną dla siebie barwą i ekspresja w głosie brzmi świetnie. Aranżacje, niektórych utworów przywołują najlepsze nagrania Simply Red.
Polecam.

PRZYJACIEL
SIGRID NUNEZ

Wydawca: Pauza

Trafiłem na tę książkę czytając recenzję w Tygodniku Powszechnym. Następnego dnia byłem już w księgarni. Powód podstawowy – jednym z głównych bohaterem jest pies. Niebanalna historia, opisana w spokojnym rytmie – idealna na weekend, a w zasadzie na jeden dzień. Bohaterka nagle traci przyjaciela, który był dla niej bliski i wiele znaczył. Pozostaje po nim pustka… i wielki, przygarnięty przez niego dog arlekin, z którym dzieli swoje miniaturowe mieszkanie. Autorka w sposób błyskotliwy i przenikliwy opisuje przyjaźń, miłość oraz śmierć. Wzruszająca i mądra powieść o tym, co w życiu najważniejsze. To również hołd dla wyjątkowych stworzeń, którymi są psy i relację jakie człowiek z nimi buduje.

SHIP OF THESEUS
V.M. STRAKA

Wydawnictwo: Mulhollan Books

Gdy tylko dowiedziałem się o nim od razu jako wydawca postanowiłem ją mieć w swojej kolekcji. To wyjątkowo przemyślane wydawnictwo – książka w książce. Perfekcyjnie wydane pod każdym względem. Przede wszystkim pomysł i przygotowanie jej poligraficznie do druku – dla mnie to edycyjna perełka. Sam przy swoich wydawnictwach starałem się je dopracować, aby stały się unikatowe i wiem ile pracy trzeba było włożyć grafikowi, aby nadać jej taki efekt.

Autorami są J.J. Abrams oraz Doug Dorst. Zawiera w sobie historię opisaną przez fikcyjnego autora V.M. Starka oraz historię znajomości Jenifer i Erica, którzy wypożyczając ją w szkolnej bibliotece komunikują się poprzez notatki spisywane na marginesach oraz dodatkowe „elementy” wkładane pomiędzy strony: karty pocztowe, gazety, ręcznie pisane listy, mapy, szkice, rysunki po odręczne zapiski. Sama okładka to efekt podniszczonego, poprzecieranego egz. bibliotecznego włożonego w kartonowe etui, a w środku pożółkłe strony.
Polecam.

Dla zainteresowanych do kupienia w cenie 121 PLN na:
https://www.bookdepository.com